Dodawanie cen do parametrów rezerwacji

Bookero 2018-03-12
Dodawanie cen do parametrów rezerwacji

Parametry rezerwacji otrzymały niezwykle przydatną funkcję jaką jest określenie czy parametr ma mieć wpływ na cenę końcową wybranej usługi. Dzięki niej korzystając z płatności online możemy stworzyć rozbudowaną ofertę wykorzystując parametry zamiast dodawać szereg usług, różniących się jedynie jednym elementem.

Możliwości wykorzystania płatnych parametrów jest naprawdę dużo. Mogą one służyć m.in. jako lista dodatków do głównej usługi np. dodatkowe wyposażenie przy wynajmowaniu sal konferencyjnych czy też jako wybór strefy dojazdu do usług wykonywanych bezpośrednio u klienta.

Nie ma potrzeby aktywowania funkcji, gdyż jest ona dostępna bezpośrednio edytując parametr lub dodając nowy wchodząc w zakładkę Parametry rezerwacji, a następnie klikając w zielony przycisk Dodaj.

Przypisanie ceny jest możliwe jedynie dla dwóch rodzajów parametrów:

  • pole select do wyboru (lista jednokrotnego wyboru)
  • pole checkbox (lista wielokrotnego wyboru)

W pozostałych przypadkach funkcja nie jest aktywna i nie wyświetli się jako dodatkowa opcja.

Tworząc pole select dodajemy kolejne parametry wyboru. Bez aktywnej funkcji wyświetlają się one jak zdjęciu poniżej.

Gdy w polu Ma wpływ na cenę zaznaczymy wartość na TAK przy dodanych parametrach pojawią się dodatkowe pola, w których możemy wpisać cenę indywidualnie dla każdego z nich. Nie ma potrzeby wypełniać cen dla wszystkich z nich. Dla tych, które mają być bezpłatne ustawiamy wartość 0 lub w ogóle nic nie wypełniamy.

Po stronie formularza rezerwacyjnego przedstawia się to następująco. Zakładając, że cena usługi to 50 zł zgodnie z ustawieniami powyżej, cena pierwszego parametru nie ma wpływu na podsumowanie kosztu rezerwacji gdyż ma wartość 0. Widać to doskonale na zdjęciu poniżej.

Wybór z rozwijanej listy drugiego parametru zmienia już koszt całej rezerwacji, gdyż jego ustalona cena wynosiła 100 zł. W podsumowaniu płatności widać jak kwota zmieniła się z 50 zł na 150 zł.

Analogicznie sytuacja przedstawia się w przypadku konfiguracji parametru checkbox (multiselect). Bez aktywnej funkcji Ma wpływ na cenę stworzony parametr jest bezpłatny.

Po włączeniu funkcji ustalamy cenę dla wszystkich parametrów wyboru, które mają być dodatkowo płatne.

Użycie listy wielokrotnego wyboru pozwala na wybranie z poziomu formularza rezeracyjnego więcej niż jednego płatnego parametru. W przeciwieństwie do listy jednokrotnego wyboru jeśli parametr nie jest obowiązkowy to nie musimy zaznaczać żadnego pola. Wówczas cena usługi nie ulegnie zmianie i w tym konkretnym przypadku wyniesie 50 zł.

Na zdjęciu poniżej widać, że wybranie pierwszego i trzeciego parametru zmieniło koszt całej usługi z 50 zł na 300 zł. Wybierając poszczególne pola wyboru cena zmienia się dynamicznie, tak więc klient na bieżąco wie jaki jest ostateczny koszt dokonania rezerwacji.

Funkcja płatnych parametrów nie musi służyć jedynie do naliczania dodatkowych opłat. Równie dobrze możemy ją wykorzystać do tworzenia rabatów / upustów dla dostępnych usług.

Wystarczy, że w polu Dodatkowa cena wprowadzimy wartość ujemną np. -10.

Bez zaznaczonego pola z rabatem formularz rezerwacyjny wyświetla w podsumowaniu koszt rezerwacji w wysokosci 50 zł.

Dodanie w ustawieniach wartości -10 dla parametru sprawia, że po jego zaznaczeniu kwota całkowita do zapłaty zmniejszyła się o 10 zł i wynosi 40 zł.

To pokazuje jak bardzo uniwersalną funkcją jest możliwosć przypisania cen parametrom rezerwacji.

Są przypadki kiedy płatne parametry (i nie tylko) chcemy dodać do formularza rezerwacyjnego jedynie na określony czas lub wyświetlać je w formularzu okazjonalnie jak np. rabaty.

Nie ma potrzeby każdorazowo ich dodawać, a następnie usuwać kiedy już nie są potrzebne. Wystarczy w ustawieniach parametru zmienić wartośc w polu Opublikowany na NIE i kliknąć w przycisk Zapisz.

W ten sposób parametr staje się nieaktywny i tym samym niewidoczny również po stronie formularza rezerwacyjnego. Na liście, aby można było go odróżnić od aktywnych pozycji jest wyświetlany się w innym odcieniu.

Nasz system rezerwacyjny online dysponuje szeregiem funkcji, które zwiększają możliwości konfiguracyjne formularza rezerwacyjnego. Z pewnością wpływ na cenę usługi za pomocą dodatkowych parametrów to doskonałe narzędzie na tworzenie rozbudowanej oferty i jesteśmy przekonani, że będzie on często wykorzystywany.

Sprawdź również

Nie jesteś jeszcze przekonany?

Skorzystaj ze specjalnego 14-dniowego okresu darmowego i wypróbuj nasz system, bez żadnych zobowiązań!

Testuj bezpłatnie przez 14 dni
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.