Cykliczność rezerwacji usług

Bookero 2018-03-08
Cykliczność rezerwacji usług

System rezerwacyjny online Bookero został wzbogacony o nową funkcję jaką jest cykliczność rezerwacji usług. Rozwiązanie to pozwala między innymi na tworzenie pakietów rezerwacji dla konkretnej usługi uwzględniając przy tym np. dodatkowe rabaty w zależności od ustalonej liczby rezerwowanych terminów. Narzędzie to doskonale sprawdzi się do tworzenia wszelkiego rodzaju karnetów czy też innych niestandardowych rezerwacji.

Jeśli chcemy uruchomić funkcję cykliczności należy wejść w Ustawienia, a następnie Ustawienia rezerwacji.

Na dostępnej liście funkcji znajdujemy pole Cykliczność, ustawiamy wartość na TAK i zapisujemy ustawienia. Od tej pory cykliczność rezerwacji usług jest już aktywna. Nie pojawi się jednak żadna dodatkowa zakładka w bocznym menu bowiem cykliczność przypisujemy bezpośrednio do usługi w jej ustawieniach.

Musimy zatem stworzyć nową usługę lub edytować już istniejącą i w jej ustawieniach odnaleźć pole Cykliczność. Pomimo tego, że w ustawieniach globalnych mamy ją włączoną, domyślnie dla usługi jest ona nieaktywna. Żeby móc dodawać kolejne warianty cykliczności należy ustawić wartośc parametru na TAK. Poniżej pojawi się pole z zielonym przyciskiem Dodaj. Po kliknięciu w niego możemy przejść do konfiguracji rodzajów cykliczności dla usługi.

Okno konfiguracji cykliczności rezerwacji usług składa się z następujących elementów:

  • Nazwa - w tym polu wpisujemy nazwę tworzonego wariantu cykliczności. W formularzu rezerwacyjnym nazwa ta pojawi się w rozwijanej liście jako rodzaj rezerwacji.
  • Cena - wpisujemy tutaj kwotę jaka będzie naliczona za wybranie stworzonego pakietu. Jako, że ustalamy ją na sztywno to możemy uwzględniać np.rabat za zakup większej liczby usług.
  • Liczba rezerwacji - w tym polu wpisujemy liczbę rezerwacji na usługę.
  • Cykliczność - to parametr odpowiadający za określenie w jakim odstępie czasowym mają być dokonywane kolejne rezerwacje usługi. Mamy to wyboru trzy wartości: tydzień, dwa tygodnie i cztery tygodnie.

Konfiguracja cykliczności dla każdej usługi wykonywana jest indywidualnie zatem nie jesteśmy ograniczeni jednym szablonem dostępnym dla wszystkich uslug. Daje to dużo możliwości podczas tworzenia kolejnych pakietów cykliczności.

Po wypenieniu wszystkich pól i zapisaniu ustawień usługi w formularzu rezerwacyjnym pojawi się dodatkowe pole Rodzaj rezerwacji. Jest to rozwijana lista jednokrotnego wyboru, gdzie dostępne będą wszystkie rodzaje cykliczności jakie zostały przypisane dla wybranej usługi. Jeśli chcemy, aby na liście była również możliwość dokonania pojedynczej rezerwacji to musimy ją dodać jako jeden z pakietów.

Wystarczy, że ustawimy w nim liczbę rezerwacji na 1 nazwiemy ją jako np. pojedyncza rezerwacja, aby jej wybór dla użytkownika był zrozumiały i gotowe.

Wybór rodzaju rezerwacji ma wpływ na przeładowanie kalendarza w formularzu i wyświetlenie dostępnych terminów. Uwzględnia on bowiem liczbę powtórzeń terminu rezerwacji wybranego w późniejszym kroku. Terminy, które nie będą miały możliwości dokonania rezerwacji w zależności od ustawień cykliczności (np. na 4 kolejne tygodnie) zostaną automatycznie wyszarzone w kalendarzu.

Aby rezerwacja mogła być dokonana, na kolejne cykle musi być wolny zarówno dzień jak i godzina rezerwacji. Wybierając rodzaj rezewacji w podsumowaniu pojawi się kwota za pakiet jaką ustawiliśmy tworząc cykliczność.

Od tej kwoty będzie liczony ewentrualny rabat w przypadku użycia kodów rabatowych.

W panelu administratora każdą z rezerwacji jakie zostały dodane za pomocą cykliczności rezerwacji usług można edytować niezależnie. W odróżnieniu od zwykłych rezerwacji przed właściwą edycją pojawi się dodatkowy komunikat z pytaniem czy chcemy edytować tylko wybraną rezerwację czy też wybraną oraz przyszłe.

W pierwszym przypadku formularz edycji wyświetli tylko wybraną rezerwację i zmiany zostaną zapisane tylko dla niej.

Z kolei jeśli wybierzemy drugą opcję formularz edycji oprócz terminu wybranej rezerwacji wyświetli terminy wszystkich przyszłych z cyklu. Zatem jeśli cały cykl ma 4 rezerwacje, a my będziemy chcieli edytować drugą z cyklu to w formularzu pojawią się w sumie 3 terminy, analogicznie jeśli edytujemy pierwszą to dostępne będa 4 terminy.

Podczas edycji oprócz podstawowych parametrów, które są wspólne dla wszystkich rezerwacji z cyklu możemy dla każdej z nich zmienić zarówno dzień jak i godzinę rezerwacji. To przydatne rozwiązanie jeśli chcemy nieco zmodyfikować początkowo stworzony układ.

Usuwanie rezerwacji cyklicznych odbywa się na na takiej samej zasadzie jak ich edycja. Po kliknięciu w przycisk do anulowania pojawia się nam komunikat z pytaniem czy chcemy usunąć tylko wybraną rezerwację czy też wybraną oraz przyszłe.

W pierwszym przypadku usuwana jest tylko wybrana rezerwacja, z kolei jeśli wybierzemy drugą opcję usuwana jest wybrana rezerwacja wraz ze wszystkimi przyszłymi. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza w momencie kiedy klient rezygnuje z kolejnych rezerwacji. Zamiast ręcznie szukać i usuwać te rezerwacje, aby zwolnić termin wystarczy jednym kliknięciem usunąć wszystkie przyszłe rezerwacje z cyklu.

Cykliczność rezerwacji usług to kolejna funkcja, która pozwala na jeszcze bardziej elastyczne skonfigurowanie ustawień usługi na potrzeby dokonywania rezerwacji. Tworzenie nowych pakietów np. jako karnety pozwoli na poszerzenie oferty skierowanej do klienta za pośrednictwem formularza rezerwacyjnego.

Sprawdź również

Nie jesteś jeszcze przekonany?

Skorzystaj ze specjalnego 14-dniowego okresu darmowego i wypróbuj nasz system, bez żadnych zobowiązań!

Testuj bezpłatnie przez 14 dni
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.