Stworzenie zaawansowanego cennika za pomocą reguł cen

Bookero 2018-01-02
Stworzenie zaawansowanego cennika za pomocą reguł cen

Podczas konfigurowania płatności za rezerwację zdarza się, że potrzebujemy bardziej rozbudowanych możliwości ustalania cen, zwłaszcza kiedy zakładamy, że na koszt usługi mają wpływ różne dodatkowe elementy takie jak dni tygodnia czy godziny otwarcia.

Reguły cen to nowe narzędzie, za pomocą którego możemy w łatwy sposób tworzyć rozbudowane mechanizmy wyliczania cen w oparciu o szereg dostępnych parametrów. Dzięki niemu jesteśmy w stanie utalić np. różny koszt usługi w zależności od tego czy jest ona wykonywana w tygodniu czy też w weekend.

Jeśli chcemy włączyć wspomnianą funkcję należy wejść w Ustawienia i włączyć moduł Usługi, o ile nie mamy go jeszcze aktywnego. Zakładka Reguły cen pojawi się po lewej stronie tylko jeśli mamy aktywny moduł z usługami. Bez aktywnej usługi nie jesteśmy w stanie stworzyć działających reguł.

Jeśli chcemy dodać niestandardową cenę dla usługi przechodzimy do zakładki Reguły cen i klikamy w przycisk Dodaj dostępny w prawym górnym rogu.

Pojawi się nam formularz zawierający parametry w oparciu, o które możemy ustalać nowe ceny.

Dostępne opcje:

  • Nowa cena
  • Usługa
  • Zależne od daty rezerwacji
  • Zależne od dnia rezerwacji
  • Zależne od godziny rezerwacji
  • Zależne od liczby osób
  • Zależne od oddatkowych parametrów

W polu Nowa cena wpisujemy kwotę jaka ma być naliczana po spełnieniu wszystkich warunków ustawionych dla reguły. W przypadku kiedy regułą nie jest spełniona cena pobierana jest standardowa cena dodana dla usługi lub bezpośrednio w ustawieniach płatności.

Dla każdej usługi mogą być przypisane zupełnie inne reguły. Dzięki temu otrzymujemy możliwości na zastosowanie nawet bardziej skomplikowanych mechanizmów naliczania nowych cen.

Dzięki polu Zależne od daty rezerwacji możemy określić w jakim przedziale czasowym ma obowiązywać stosowanie reguły cenowej. Jeśli reguła ma działać w konkretnym dniu wystarczy ustawić taką samą datę początkową jak i końcową.

Pole Zależne od dnia rezerwacji pozwala na określenie w jakie dni tygodnia ma działać naliczanie nowej ceny.

Za pomocą pola Zależne od godziny rezerwacji jesteśmy w stanie określić dokładnie w jakim przedziale godzinowym ma być naliczana niestandardowa cena. Dzięki tej funkcji możemy sobie ustalić dla konkretnej usługi inną cenę w godzinach porannych, a inną w wieczornych.

Pole Zależne od liczby osób pozwala na ustalenie w jakim przedziale liczby osób reguła cenowa ma być zastosowana. Funkcja może być stosowana np. jako naliczanie obniżonej ceny, w przypadku dokonania rezerwacji na większą liczbę osób.

Pole Zależne od dodatkowych parametrów jest przeznaczone do tworzenia reguł w oparciu o zastosowanie dodatkowych pól listy wyboru, które są dodane do formularza. W tym przypadku, dla konkretnej usługi, możemy określić jaki wybór wartości parametru wpłynie na zastosowanie reguły cenowej.

Podczas konfiguracji możemy stworzyć regułę zarówno w oparciu o jedną jak i kilka parametrów.

Ważne jest jednak, żeby pamiętać, iż zaznaczenie kilku pól sprawia, że muszą być spełnione wszystkie ustalone warunki, aby reguła cenowa zadziałała. Pomiędzy każdym z pól zachodzi bowiem zależność. Regułę należy zatem rozumieć następująco:

Usługa: Usługa testowa 1
oraz
Cena: 80 zł
oraz
Zależne od daty rezerwacji: 2017-12-01 - 2017-12-08
oraz
Zależne od godziny rezerwacji: 8:00 - 12:00
oraz
Zależne od dodatkowych parametrów: Dodatkowy parametr do usługi: TAK
to wówczas
Cena: 80 zł

Dopiero po spełnieniu wszystkich tych parametrów reguła cenowa jest stosowana.

Stosowanie reguł cenowych jest zależna od ich kolejności na liście. Te, które są najwyżej są wykonywane w jako pierwsze.

Aby zmienić ich kolejność wystarczy za pomocą opcji "przeciągnij i upuść" przenieść regułę w odpowiednie miejsce na liście.

Sprawdźmy jak stworzona reguła cenowa działa z poziomu formularza rezerwacyjnego.

Usługa: Usługa testowa 1
Cena: 80 zł
Zależne od daty rezerwacji: 2017-12-01 - 2017-12-08
Zależne od godziny rezerwacji: 8:00 - 12:00
Zależne od dodatkowych parametrów: Dodatkowy parametr do usługi: TAK

Na zdjęciu widać zaznaczony termin oraz standardowy koszt rezerwacji. Jako godzinę wybrano 13:00 co sprawia, że reguła cenowa nie jest spełniona i nie zostanie naliczona niestandardowa cena.

Kolejne zdjęcie pokazuje sytuację kiedy wszystkie wytyczne są spełnione. Zarówno zakres czasowy jak i dodatkowy parametr są zgodne z regułą dlatego w podsumowaniu pojawiła się niestandardowa cena za usługę.

Wystarczy, aby jeden z parametrów nie był zgodny z regułą, żeby przestałaona obowiązywać. Na zdjęciu poniżej w stosunku do poprzedniego przykłądu zostałą zieniona jedynie wartośc dodatkowego parametru na NIE. To wystarczyło, aby cena w podsumowaniu ponownie zmieniła się na standardową.

Jak widać możliwości konfiguracyjnych w przypadku reguł cen jest naprawdę dużo. Jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę fakt, że dla każdej usługi możemy zastosować indywidualne ustawienia to stworzenie rozbudowanego cennika nie powinno stanowić żadnego problemu.

Sprawdź również

Nie jesteś jeszcze przekonany?

Skorzystaj ze specjalnego 14-dniowego okresu darmowego i wypróbuj nasz system, bez żadnych zobowiązań!

Testuj bezpłatnie przez 14 dni
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.