Integracja Bookero z serwisem fakturownia.pl

Bookero 2020-08-14
Integracja Bookero z serwisem fakturownia.pl

W panelu Bookero udostępniliśmy funkcję pozwalającą na integrację naszego systemu z serwisem fakturownia.pl. Dzięki temu dostępna stała się możliwość automatycznego wystawiania faktur dla klientów do złożonych rezerwacji.

Funkcję aktywujemy wchodząc w:

Konfiguracja → Ustawienia → przechodzimy do sekcji Dodatkowe funkcje systemu → odnajdujemy i zaznaczamy checkbox Integracja z Fakturownia

Po prawej stronie znajduje się przycisk Dostosuj funkcję, po kliknięciu którego przechodzimy do konfiguracji samej integracji.

UWAGA! Do przeprowadzenia konfiguracji wymagane jest posiadanie aktywnego konta w serwisie fakturownia.pl.

W sekcji Konfiguruj integrację z Fakturownia wprowadzamy dane, które są do pobrania bezpośrednio z konta fakturowni.

Dostępne pola:

  • Adres URL dla endpointu API
  • Token dla API
  • ID Firmy

Logując się do panelu fakturownia.pl Adres URL dla endpointu API pobieramy w tym samy miejscu co Token dla API.

Klikamy w zakładkę Ustawienia (prawy górny róg), a następnie wybieramy zakładkę API.

Z adresów URL przygotowanych na potrzeby integracji możemy wyciągnąć oba parametry. Adres URL dla endpointu API to tak naprawdę pierwszy człon adresu URL. Na screenie jest on oznaczony jako https://bookero.fakturownia.pl.

Z kolei Token API to ciąg znaków umieszczonych na końcu adresu URL po znaku = .

ID Firmy odnajdziemy klikając w zakładkę Ustawienia (prawy górny róg), a następnie wybierają zakładkę Dane firmy.

Pojawi się wówczas podstrona z listą firm jakie mamy przypisane do konta. Jeśli na liście nie ma żadnej firmy musimy dodać nową firmę do konta.

Jeśli na liście pojawiła się już nowa pozycja po prawej stronie klikamy w ikonę służącą do edycji profilu firmy.

Po wejściu w edycję profilu ID Firmy dostępne będzie to pobrania bezpośrednio w adresie URL podstrony, na której się znajdujemy. Na screenie zaznaczone jest miejsce, którym znajdziemy wspomniane ID.

Ostatnią pozycją do konfiguracji jest wprowadzenie stawki VAT oraz kodu GTU, które mają być uwzględnione podczas wystawiania faktur przez serwis.
Dokonujemy tego indywidualnie dla każdej z usług wchodząc bezpośrednio w jej ustawienia.
Sekcja Ustawienia na fakturze (fakturownia) znajduje się na samym dole formularza konfiguracji usługi (o ile dla tej usługi ma być wystawiana faktura).

WAŻNE! Jeśli chcemy, aby na fakturze pojawiał się również kod GTU, konieczne jest włączenie takiej możliwości bezpośrednio w ustawieniach fakturowni.

Następnie możemy przejść do kolejnej sekcji jaką jest Mapowanie parametrów.

Jeśli chcemy, aby faktura wygenerowała się prawidłowo musimy dodać do formularza rezerwacyjnego dodatkowe pola odpowiadające za dane do faktury. Pola dodajemy w zakładce Parametry rezerwacji, bezpośrednio w panelu Bookero. Typ parametru ustawiamy jako Pole tekstowe do wpisania. Sami decydujemy czy pola mają być obowiązkowe do wypełnienia czy też nie.

Następnie w sekcji Mapowanie parametrów przy każdym polu klikamy w rozwijaną listę aby wybrać i przypisać odpowiednie pole z utworzonych wcześniej parametrów rezerwacji.

Ostatnim krokiem konfiguracji integracji z fakturownią pozostaje wybranie dla jakich usług z listy mają być wystawiane faktury. Dokonujemy tego w sekcji Włącz faktury dla wybranych usług.

Jeśli mamy już wypełnione wszystkie pola zapisujemy zmiany za pomocą przycisku Zapisz w prawym górnym rogu podstrony.

W tym momencie faktury będą wystawiane automatycznie w momencie kiedy płatność za rezerwację zostanie zaksięgowana w systemie.

W panelu Bookero wygenerowane faktury możemy podejrzeć wchodząc w Historię płatności lub w szczegóły rezerwacji sprawdzając sekcję Płatność.

Po kliknięciu w numer faktury będziemy mogli ją pobrać do wglądu.

Możemy również wymusić ręczne wystawienie faktury jeśli zajdzie taka potrzeba. Może się to przydać np. w momencie kiedy rezerwacja została dodana ręcznie i jest już rozliczona.

Faktury wysyłane są automatycznie do klienta za pośrednictwem serwisu fakturownia.pl. Możemy jednak dostosować zarówno treść powiadomienia jak i jego układ.

W tym celu, bezpośrednio w panelu fakturowni, należy wejść w:

Ustawienia → Ustawienia konta → Wysyłanie e-mailem

Sprawdź również

Nie jesteś jeszcze przekonany?

Skorzystaj ze specjalnego 14-dniowego okresu darmowego i wypróbuj nasz system, bez żadnych zobowiązań!

Testuj bezpłatnie przez 14 dni
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.